Poradnik
Wielokrotnie spotykamy się z wątpliwościami importerów oraz eksporterów, odnośnie reguł, które panują w obrocie międzynarodowym.
Dlatego stworzyliśmy poradnik, zarówno dla potencjalnych importerów, jak i dla osób, które już zakupiły towar za granicą. Postaramy się poruszyć każdy zawiły temat, rozwiać wszelkie wątpliwości
i odpowiedzieć na każde pytanie.
Wskażemy najprostszą drogę aby sprowadzić towar do Polski. Doradzimy jakie warunki dostawy będą najkorzystniejsze i jak sprawnie przejść przez odprawę celną.
Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, napisz do nas, odpowiemy na każde!
Co zrobić, aby sprowadzić towar?
Znalazłeś interesujący Cię towar np. w Chinach. Cena jest atrakcyjna zatem postanawiasz go zakupić. Po pierwsze musisz ustalić ze sprzedającym towar na jakich warunkach dostawy kupujesz produkt.
Informacje nt. obowiązujących warunków dostaw w obrocie międzynarodowym znajdziecie tutaj:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Incoterms
Najbardziej popularne warunki w transporcie morskim to: FOB (Free On Board), CFR (Cost and Freight), CIF (Cost, Insurance and Freight).
Zacznijmy od FOB - Franco statek, określony port załadunku. Jeśli sprzedający zaproponuje Ci warunki sprzedaży FOB, oznacza to, że w cenie towaru zawarte są koszty dostawy towaru do wskazanego portu morskiego po stronie eksportera. Np. kupujesz towar od Chińczyka, który produkuje towar w Shanghaiu. Otrzymujesz od niego ofertę, gdzie podana jest cena za towar np. 200$ oraz informacja, że dostarczy przesyłkę na warunkach FOB Shanghai (nasz załadowca ma siedzibę w Shanghaiu zatem najszybciej będzie, jeśli towar dostarczy właśnie tam). Oznacza to, że zorganizowanie transportu morskiego przesyłki morskiej należy do Ciebie. Skomplikowane? Nic bardziej mylnego! W tej sytuacji dzwonisz do nas, my podajemy Ci cenę frachtu morskiego z Shangahiu do Gdyni/Gdańska i już. Podajesz nam kontakt do załadowcy, a resztę załatwiamy za Ciebie.
W Twoim imieniu nadzorujemy paczkę, informujemy Cię o terminach itd. A gdy przesyłka jest na morzu mamy czas aby skompletować dokumenty do odprawy celnej.
Następna sytuacja z jaką możesz się spotkać podczas zawierania transakcji to warunki CFR - koszt i fracht, CIF - koszt, ubezpieczenie i fracht. Najczęściej będzie to CFR Gdynia. Oznacza to, że w cenie towaru zawarty jest transport morski przesyłki do Gdyni. Nie oznacza to jednak, że prócz kosztów związanych z ocleniem towaru, nie poniesiesz żadnych dodatkowych opłat. Mało który załadowca uprzedza kupującego, że w polskim porcie wystąpią tzw. koszty lokalne. Są to m.in. opłaty portowe, opłaty za rozformowanie kontenera w przypadku przesyłek drobnicowych, cesje agentów, opłaty dokumentacyjne itd. W sytuacji gdy sprowadzisz towar na warunkach CFR/CIF, po Twojej stronie leży obowiązek organizacji odprawy celnej. A właściwie pozostaje wybrać agencję celną, która zrobi to za Ciebie. Odpowiedzialność za towar, a co za tym idzie również poniesienie kosztów związanych z odbiorem przesyłki, leży po Twojej stronie od momentu gdy towar przekroczy burtę statku w porcie przeznaczenia.
Dlaczego warto sprowadzać na warunkach FOB?
Chcielibyśmy przybliżyć Wam różnice, które wynikają z wyboru poszczególnych warunków dostaw.
W poprzednim poście informowaliśmy jakie warunki dostaw są najpopularniejsze w transporcie morskim. Poniższa informacja jest adresowana przede wszystkim dla osób / firm, które sprowadzają towar jako drobnicę.
Wielu kupujących dokonuje zakupu towarów na warunkach CFR/CIF. Wydaje się być to najwygodniejszą formą. Załadowca organizuje dostawę do Polski, a reszta zdaje się już prosta. Często spotykamy się jednak ze zdziwieniem importerów, szczególnie tych, którzy zakupują towar w postaci małych przesyłek. Zaskoczeniem jest informacja, że po stronie polskiej importer musi zapłacić koszty lokalne. Większość sprzedających nie informuje o dodatkowych opłatach. Natomiast opłaty lokalne potrafią być wielokrotnie wyższe od kosztu transportu morskiego. Nikt nie spodziewa się ceny np. dwóch tysięcy złotych za towar, który wraz z frachtem morskim kosztował 200$. Niestety spotkaliśmy się i z takimi sytuacjami.
Dlatego naszym klientom, którzy sprowadzają przesyłki drobnicowe, radzimy zlecenie organizacji transportu, po stronie polskiej. Wówczas jesteście świadomi wszystkich opłat, które związane są z importem towarów. Możecie w łatwy sposób przeliczyć koszty i unikniecie nieprzyjemnych niespodzianek w postaci niebotycznie drogich kosztów lokalnych.
Zatem zanim zlecicie organizację transportu morskiego załadowcy, dowiedzcie się jakie opłaty poniesiecie w polskim porcie. Możecie również skontaktować się z nami, a my wycenimy dostawę towaru bez ukrytych kosztów.
Przykład oferty na warunkach FOB
Otrzymałeś od swojego załadowcy cenę za towar na warunkach FOB SHANGHAI.
Stawka jest atrakcyjna, decydujesz się na zakup. Kolejny krok, to ustalenie ceny za transport morski. Wysyłasz zatem do nas zapytanie o ofertę. Najszybciej będzie jeśli od razu podasz nam niezbędne informacje:
1. Port załadunku (w naszym przykładzie jest Shanghai),
2. Polską nazwę towaru (np. artykuły sportowe),
3. Rodzaj opakowania (np. karton, worek, skrzynia),
4. Ilość opakowań (np. 300 kartonów),
5. Waga brutto towaru (np. 500 kg),
6. Objętość towaru tzw. cbm – cubic meter/m3 (np. 2 cbm). Jeśli sprzedawca wysłał tylko wymiary kartonów, poniżej link do strony z przelicznikiem:
Czyli mamy przykładowy ładunek:
Artykuły sportowe / 300 kartonów / waga brutto 500 kg / objętość 2cbm / warunki dostawy FOB Shanghai.
W odpowiedzi na powyższe zapytanie otrzymasz od nas ofertę.
Przykład oferty:
1. Fracht morski Shanghai – Gdynia: USD 50,00 W/M.
2. THC (opłaty portowe): USD 40,00 W/M
3. Opłata dokumentacyjna: USD 30,00
4. Odprawa celna: PLN 170,00
Powyższe pozycje oferty to koszty, które na pewno wystąpią. Dodatkowo mogą możesz spotkac się z opłatami, które zależą od specyfiki towaru (np. opłata za świadectwo sanitarne przy art. spożywczych).
Zapewne zastanawiasz się co to za magiczny skrót W/M?? Otóż jest to oznaczenie tzw. wago – miary. W praktyce oznacza to, że kwota wyrażona w W/M będzie mnożona razy wagę brutto lub razy objętość przesyłki. Zawsze pod uwagę bierzemy wyższą wartość. Podstawa wagi to 1000kg (1 tona), a miary 1 cbm (m3).
Czyli artykuły sportowe z naszego przykładowego zapytania byłyby liczone jak poniżej:
1. Fracht morski Shanghai – Gdynia: USD 50,00 W/M x 2 cbm.
2. THC (opłaty portowe): USD 40,00 W/M x 2 cbm.
3. Opłata dokumentacyjna: USD 30,00.
4. Odprawa celna: PLN 170,00.
Jeśli zamienimy proporcje naszego ładunku i będzie on wyglądał tak:
Artykuły sportowe / 300 kartonów / waga brutto 1500 kg / objętość 0,7cbm / warunki dostawy FOB Shanghai.
Wówczas artykuły sportowe będą liczone jak poniżej:
1. Fracht morski Shanghai – Gdynia: USD 50,00 W/M x 1,5 tony
2. THC (opłaty portowe): USD 40,00 W/M x 1,5 tony.
3. Opłata dokumentacyjna: USD 30,00.
4. Odprawa celna: PLN 170,00.
Jeśli masz dodatkowe pytania, napisz do nas!
Powyższa oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art.66 §1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.
Dokumenty do odprawy
Twój towar znajduje się na morzu zatem nadszedł czas, by skompletować dokumenty do odprawy celnej. Będziemy potrzebowali następujące dokumenty:
1. Upoważnienie do odprawy (wzór znajdziesz w zakładce dokumenty), potrzebujemy ten druk w dwóch oryginalnych egzemplarzach. Dokument musi być podpisany czytelnie przez osobę do tego upoważnioną w dokumentach firmy,
2. Kopie dokumentów firmy: nip, regon, KRS/wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
3. Numer EORI,
4. Fakturę handlową (commercial invoice) wraz z podaniem polskiej nazwy towaru. Na fakturze powinny znajdować się takie informacje jak: nadawca, odbiorca, nazwa towaru, warunki dostawy, kraj pochodzenia, waluta oraz cena.
5. Bill of lading, jeśli posiadacie oryginały, będziemy potrzebowali 3 oryginalne egzemplarze, każdy z nich trzeba podpieczętować i podpisać na odwrocie,
6. Specyfikacja towaru (packing list), gdzie powinny znajdować się takie informacje jak: waga brutto/netto, ilość i rodzaj opakowania,
7. Świadectwo pochodzenia - Certificate of Origin (fakultatywnie), jeśli sprowadzany towar nie podlega preferencjom taryfowym, wystarczy, że na fakturze znajdzie się zapis o kraju pochodzenia.
Powyższe dokumenty to podstawowe informacje, które są potrzebne by dopuścić towar do obrotu. Pamiętaj, że w zależności od specyfiki importowanych towarów być może będziemy potrzebowali dodatkowych dokumentów, które są wymagane przez organy celne. Mogą to być:
1. MSDS - material safety data sheet (karta charakterystyki),
2. Certificate of Analysis,
3. Certificate of Conformity,
4. Świadectwo zdrowia,
5. Oświadczenia o azbeście, gazach cieplarnianych, skórach kotów i psów, towarach podwójnego zastosowania itp.
6. Inne, w zależności od przepisów prawa.