Przejdź do głównej treści
Godziny otwarcia
8:00 - 16:00

Co zrobić, aby sprowadzić towar?

Znalazłeś interesujący Cię towar np. w Chinach. Cena jest atrakcyjna zatem postanawiasz go zakupić. 

Po pierwsze musisz ustalić ze sprzedającym towar na jakich warunkach dostawy kupujesz produkt.

Informacje nt. obowiązujących warunków dostaw w obrocie międzynarodowym znajdziecie tutaj:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Incoterms

Najbardziej popularne warunki w transporcie morskim to: FOB (Free On Board), CFR (Cost and Freight), CIF (Cost, Insurance and Freight).

Zacznijmy od FOB - Franco statek, określony port załadunku. Jeśli sprzedający zaproponuje Ci warunki sprzedaży FOB, oznacza to, że w cenie towaru zawarte są koszty dostawy towaru do wskazanego portu morskiego po stronie eksportera. Np. kupujesz towar od Chińczyka, który produkuje towar w Shanghaiu. Otrzymujesz od niego ofertę, gdzie podana jest cena za towar np. 200$ oraz informacja, że dostarczy przesyłkę na warunkach FOB Shanghai (nasz załadowca ma siedzibę w Shanghaiu zatem najszybciej będzie, jeśli towar dostarczy właśnie tam). Oznacza to, że zorganizowanie transportu morskiego przesyłki morskiej należy do Ciebie. Skomplikowane? Nic bardziej mylnego! W tej sytuacji dzwonisz do nas, my podajemy Ci cenę frachtu morskiego z Shangahiu do Gdyni/Gdańska i już. Podajesz nam kontakt do załadowcy, a resztę załatwiamy za Ciebie.
W Twoim imieniu nadzorujemy paczkę, informujemy Cię o terminach itd. A gdy przesyłka jest na morzu mamy czas aby skompletować dokumenty do odprawy celnej.

Następna sytuacja z jaką możesz się spotkać podczas zawierania transakcji to warunki CFR - koszt i fracht, CIF - koszt, ubezpieczenie i fracht. Najczęściej będzie to CFR Gdynia. Oznacza to, że w cenie towaru zawarty jest transport morski przesyłki do Gdyni. Nie oznacza to jednak, że prócz kosztów związanych z ocleniem towaru, nie poniesiesz żadnych dodatkowych opłat. Mało który załadowca uprzedza kupującego, że w polskim porcie wystąpią tzw. koszty lokalne. Są to m.in. opłaty portowe, opłaty za rozformowanie kontenera w przypadku przesyłek drobnicowych, cesje agentów, opłaty dokumentacyjne itd. W sytuacji gdy sprowadzisz towar na warunkach CFR/CIF, po Twojej stronie leży obowiązek organizacji odprawy celnej. A właściwie pozostaje wybrać agencję celną, która zrobi to za Ciebie. Odpowiedzialność za towar, a co za tym idzie również poniesienie kosztów związanych z odbiorem przesyłki, leży po Twojej stronie od momentu gdy towar przekroczy burtę statku w porcie przeznaczenia.