Skip to main content
Godziny otwarcia
8:00 - 16:00

Import samochodów

Przeglądając portale aukcyjne ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady

tj. IAA, COPART, MANHEIM AUCTIONS, IMPACT AUTO AUCTIONS, EBAY często możemy spotkać się z informacją odnoszącą się do “TITLE”.

Tłumacząc znaczenie słowa “TITLE” jest to nic innego jak akt własności konkretnego samochodu określający jego specyfikację (przede wszystkim numer VIN, rok modelowy oraz posiadający informację na temat poprzedniego właściciela pojazdu). Dokument ten jest jednym z niezbędnych do dokonania odprawy celnej, a później do zarejestrowania samochodu w Polsce.

Amerykańskie akty własności pojazdów można podzielić na 3 grupy:

1) CLEAR TITLE – występuje on w sytuacji kupna samochodu pozbawionego jakichkolwiek szkód, jedynie normalne ślady użytkowania poprzedniego właściciela;

2) SALVAGE TITLE – grupa ta dotyczy się samochodów, których ubezpieczyciel stwierdził, że koszty naprawy ze względów ekonomicznych są nieopłacalne. UWAGA - Nie oznacza to wcale, że samochód musi być poważnie uszkodzony, by został tak sklasyfikowany;

3) Trzecią i ostatnią grupę stanowią pojazdy, które nie posiadają aktu własności lub na danym akcie są następujące adnotacje, które dyskwalifikują je w polskim prawie i nie podlegają rejestracji, są to:

- ACQUISTION BILL OF SALE;

- CLEAN TITLE – NO VIN

- CERTIFICATE OF DESTRUCTION

- CERTIFICATE OF SALVAGE BRANDED FLOOD

- EXPORT BILL OF SALE

- FOR JUNK

- WATER/FLOOD

- FIRE DAMAGE

- BURN

- FOR PARTS ONLY

- IRREPARABLE

- NON – REBUILABLE

- NON – REPAIRABLE

Ogólnie rzecz ujmując najkorzystniejszym rozwiązaniem może okazać się nabycie samochodu z aktem własności SALVAGE bez dodatkowych adnotacji.

 

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi wiążącej informacji. Każdy z przypadków może podlegać indywidualnej interpretacji.